Make your own free website on Tripod.com
Deli Yürek Efsanesi

Köse Yazilari


Ana Sayfa | Deli Yürek Müzikleri | Miroglu'nun Silah Resimleri | Miroglu Resimleri | Dizi Replikleri | Kusçunun Sözleri | Haber | Sarki Sözleri ve Siirler | Deli Yürek Yasalari | Köse Yazilari | Röportaj

kose_yazi.jpg

" CUMHURBASKANI VE MiROGLU "
Savas Ay / AKSAM - 14 Aralik
2001

Deli Yürek'in Ankara Galasi bitiminde gazeteciler, Kenan Imirzalioglu'na soruyor: 'Cumhurbaskani Sezer'e iç politika konusunda çok görüs bildirdigi için elestiri yöneltenler var. Genç bir sanatçi olarak ne dersiniz?'

Kenan bu soruya pek çok meslektasi gibi 'yandan ve diplomatik' yanit vermek yerine tavrini içten, samimi dosdogru koyuyor:

Diyor ki: Cumhurbaskanimiz Sezer'i son derece kaliteli ve karizmatik buluyorum. Sagduyulu, sicak ve halki gözeten bir insan sayin cumhurbaskani. Halkin da sevgilisi olmus durumda. Elbette ülkeyle ve ülke insaniyla ilgili endise ve temennilerini dile getirecektir. Bundan dogal ne olabilir?

ORTADAN YÜRÜÜÜÜ!..

Eyyamciligin tarafsizlik. Tavsan tarzi davranislarin objektiflik. Etliye sütlüye bulasmamanin 'hayat sigortasi' sayildigi bir baskin anlayista Sezer'in çikislari bazi çevrelerce yadirganiyor malum. Halkin dört elle sarildigi. Ve kendi adina en üst düzeyde bir sözcü bir kollayici gibi gördügü Cumhurbaskani Sezer'in bu yaklasimi mesela sayin Devlet Bahçeli tarafindan 'popülist yaklasim' olarak degerlendiriliyor. Ecevit ise daha temkinli ve indirekt konusmayi yegleyerek: 'Türkiye umut verici bir sürece girdi. Buna gölge düsürecek bir davranis su siralar olmamali' diyerek dile getiriyor düsüncelerini.

KOL KIRILIR ULUORTA

Siyasi çevrelerde bu ve buna benzer negatif yaklasimlar mebzul miktarda Sezer'e karsi. Onu bu parlamento seçti o zaman parlamentoya karsi dikkatli konussun düz mantiginin analizi ise söyle: Onu biz seçtigimize göre vefali davransin. Kendisini o yüce mevkiye getirenlere karsi yanlis bile görse içinden yüze kadar saysin gik demesin. Kollar yen içinde kirilsin. O kendi isine bakip bayramlar seyranlarda millete mesaj okusun. Elçi kabulleri yapsin.'

BAK SU DÜNYANIN HALiNE!..

Yani bizi bir velinimet görsün diyecekler de henüz dilleri varmiyor. Peki arkadas. Bu beklenti içindeki sayin siyasiler sunu neden unutuyor? Cumhurbaskanini seçen parlamento seçti ama o parlamentoyu da bu millet seçti. Parlamentonun seçtigi cumhurbaskani ile, parlamentoyu seçen milletin dili, düsüncesi, endisesi tipa tip ayniysa. Arada taca çikan parlamentonun icraatlari olduysa yanlisligi yapan kim ya da kimler acaba?

ERENKÖY'DEN HALE JALE!..

Isin bir de bu tarafini düsünsek ya. Sokaktaki adamdan, herkesin göz bebegi bir genç oyuncuya kadar. Ali'den Veli'den, Hasan'dan Hüseyin'e, Hale'den Jale'ye, Ahmet'lerden Mehmet'e, Ramazan, Saban Recep'ten Miroglu Kenan kardese kadar herkes Cumhurbaskanina sevgi sempati duyuyorsa, Sezer'e sitem edenler bir de bunu hesaplasa ya. Yaaa!..

----------------------------------------------------------------------------------------------

" DELi YÜREK VE FATiH ALTAYLI "
Özlem Albayrak / YENi SAFAK - 17 Mayis 2000

Osman Sinav'in çektigi Deli Yürek begeniyle izlenen bir dizi. Hem ünlü manken Kenan Imirzalioglu'nun özellikle genç kizlar üzerindeki yadsinamaz etkisinden, hem senaryonun oldukça 'gerçekçi' kurgusundan ve saglamligindan, hem de devlet içindeki 'derinlikli iliskilerin' ayan beyan ortaya serilmesinden kaynaklanan oldukça yüksek ve hakkaniyetli bir izlenme orani bu.

Takip edenler bilir, Deli Yürek'in her bölümünde senaryonun tamamen hayal ürünü oldugu ve gerçeklikle uzaktan yakindan iliskisi olmadigi yazili bir metin olarak üstüne basa basa belirtilir.

Dizinin önceki günkü bölümünde, mafya babasi karakteri Turgay Atacan, internet sitesinde yayinlanan Mit'e hizmet eden gazetecilerin listesini ele geçirmis. Ve listenin basinda yer alan bir baska kötü karakter, gazeteci Savas Dogan'i tehdit ederek, oyunlarina razi etmeye çalisiyor.

Dizinin replikleri, aklimiza hemen Mehmet Eymür, Fatih Altayli kapismasini getirdi. Bilindigi gibi, Amerika'da yasayan eski MiT'çi Mehmet Eymür, internet sitesinden Mit'e çalisan gazetecilerden bahsetmis ve bunlarin basinda gelen Fatih Altayli'ya Mit'çi oldugu yolunda agir suçlamalar yöneltmisti. Bunun karsisinda Altayli ciliz bir ses esliğinde itiraz edip etmeme arasinda gidip gelmisti.

Devletteki 'derin'ligi markaja almis gibi görünen Deli Yürek, iliskileri açik etme yöntemiyle birçok kanalin haber bültenini geride birakacak bir 'seçik'lige sahip.

Izleyici gündemi Deli Yürek'ten takip etmeli...

Çünkü dizi, jet-sosyetenin gece hayatini merkeze alan haberlerin arasina sikistirilan birkaç güncel kirpinti haberi yakalayabilmek için onlarca dakika haber bültenlerine tahammül eden izleyiciye daha iyi geliyor.

Bilgiyi popülarize ederek, degersiz hale getiren, tahrif edilmis haberlere prim yaptiran haber bültenleri yerine kurgusu ve sürükleyici anlatimiyla Deli Yürek tercih edilmeli. Çünkü haber bültenlerinin çok önünde gidiyor

-----------------------------------------------------------

" DELi YÜREK'iN 'DERiN' GÖSTERGELERi"
Özlem Albayrak / YENi SAFAK - 07 Subat 2000

Uzun süredir izleyici kaybina ugramadan, agir ve emin adimlarla hedefine dogru ilerleyen, pekçok izleyicinin begeniyle izledigi bir dizi var ekranlarda; Osman Sinav'in çektigi Deli Yürek. Herkesin olmak isteyip de olamadigi bir kahraman edasiyla gönüllere yerlesen, dizinin bas karakteri "Yusuf Miroglu" tiplemesi de süphesiz Deli Yürek'in tutmasindaki en belirgin faktörlerden biri.

Mert, delikanli, cesaret ve iyilik timsali, incelikli sevgilerin kiymetini bilen bir tipleme, sokaklarda yürürken rastlanabilecek insanlardan degil Miroglu, "iyi ve güzel" olan ne varsa bünyesinde toplamis bir 'ütopya'. Neredeyse bir masal kahramani. Belinde silahla gezen kartal çevikligiyle pikeler yapan keskin nisanci Miroglu'nun "derin" yönleri de var elbet. Ancak bu, "iyiligin kötülüge karsi onurlu savasi" diye adlandirilabilir yalnizca. Miroglu'na "suç isliyor" demek pek agir bir ifade olur, izleyicinin kalbini kirar belki de...

Kusçu... Paradokslari, soyut anlatimlari, alegorik ifadeleriyle neredeyse, bir 20. yüzyil bilgesi. Rafine düsüncelerin maestrosu olmaya aday, destansi, epik bir imaj çizilen biri. Bir nevi de münzevi...

Ve Beyefendi, çocuklara anlatilan masallardan firlamis gibi duran, dumanlar içinde dolasan ve izleyicinin görüs alanina bir türlü girmeyen, yukarilarda durarak kirliligi ve kötülügü temsil eden Beyefendi... Bunun siyasetçi mi, bürokrat mi oldugu meçhûl... Ancak su kesin ki, Beyefendi derin 'devlet'in karanlik bir adami...

Karakterlerin uç noktalarda seyrettigi, rollerin iyi ve kötü diye ikiye ayrildigi dizinin bütün bu masalsiligi, reel anlatimlara paralel bir çizgi izleyen senaryoyla destekleniyor.

En önemlisi de, dizinin post-it'e alinmasi gereken yönlerinden "derin stratejik iliskiler"in basariyla yansitilmasi, "oldukça gerçek" bir hava olusturuyor. Hatta dizi, bu anlamda "Türkiye" kokuyor.

Deli Yürek, "devlet, medya, mafya" üçlü sacayaginin 'derinlikli' yönlerini göstermekle kalmiyor, "Biz bu filmi gördük, görüyoruz ve ne yazik ki görmeye devam edecegiz" dedirtiyor izleyenlere.. Raca hayati sürenlerin kötülük ve zulüm üstüne yasladiklari baisbos keyiflerini yansitmasindan tutun da, medyanin kirli çikar alisverislerini açik yüreklilikle anlatmasina kadar Türkiye'yi betimliyor Deli Yürek... Yoksa bu kadar rating toplayabilir, bu kadar uzun soluklu olabilir miydi?

----------------------------------------------------------------------------------------------
Türkiye' nin En Büyük Deli Yürek Sitesi ==>deliyurekefsanesi.tripod.com<==

deli.yurek.efsanesi@hotmail.com