Make your own free website on Tripod.com
Deli Yürek Efsanesi

Haber


Ana Sayfa | Deli Yürek Müzikleri | Miroglu'nun Silah Resimleri | Miroglu Resimleri | Dizi Replikleri | Kusçunun Sözleri | Haber | Sarki Sözleri ve Siirler | Deli Yürek Yasalari | Köse Yazilari | Röportaj
haber_yazi.jpg

Diyarbakır'ın negatifi

TV dizisi büyük ilgi gören Deli Yürek (Nam-ı diğer Miroğlu), "Deli Yürek Bumerang Cehennemi" adıyla artık sinemalarda. Başkahramanın etrafında duygusal yoğunluğun yaşandığı, med-cezirlerin aktarıldığı, olayların adrenali yükselten aksiyon sahneleriyle izleyiciyi yerine çivileyen dizi, beyazcamdan beyazperdeye hayli iddialı atlıyor. Güneydoğu'da on yıllar süren çatışmalardan yola çıkan film, terörden kimler kazançlı çıktı sorusuna yanıt bulmaya çalışıyor.

Deliyürek dizisinin de yönetmenliğini yapan filmde Osman Sınav, ülkede yaşanan terörü, çekilen acıları, bu acıyı çeken insanları anlatmak için kamerasını Güneydoğu'daki küresel oyuna çeviriyor. Kim kullanırsa kullansın, terörün eninde sonunda bir bumerang olduğunu anlatıyor. "Deli Yürek Bumerang Cehennemi"nde Yusuf Miroğlu (Kenan İmirzalıoğlu) aşk ve cesaretle tutuşmuş bir deli yürek.. Zeynep (Melda Bekcan) başı beladan kurtulmayan, Yusuf'uyla denizin bittiği yere kadar giden sevgili.. Cemal (Oktay Kaynarca), Yusuf'un asker arkadaşı, can yoldaşı... Gaffar Okkan'ın da dostu. Leyla (Zara) sırlarıyla mezara giden Cemal'inin ardından ağıtlar yakan bir kadın... Bozo (Selçuk Yöntem) bütün gizemiyle beraber yaşadığı topraklardan gözünü ayırmayan bir Güneydoğu gazisi... Kasap Hasan (Macit Sonkan), Güneydoğu'nun karanlık yüzü, Hizbullah'ın sözde bölge imamı... Şeref (Zafer Ergin), bir zamanlar albaylık yapmış olan her zaman menfaatini düşünen, çıkarcı bir işbirlikçi... Doğan (İştar Gökseven) emniyetteki kumpasların arasında dolaşan bir Hizbullah köstebeği... Mustafa Ağa (Haluk Kurdoğlu) bu kirli oyunda acıları metanetle karşılayabilen bir Güneydoğulu baba... Karpuzcu (Bülent Kayabaş) ise yoksul yöre halkından eğlenceli bir yüz...

------------------------------------------------------------------------------

Okkan suikastı film oluyor

Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve 5 polisin şehit edildiği suikast, Deli Yürek dizisinin başarılı yönetmeni Osman Sınav tarafından filme alınıyor. Filmde başrol Kenan İmirzalıoğlu'nun.

Şehit Emniyet Müdürü Gaffar Okkan suikastini konu alan filmin çekimlerine Diyarbakır'da başlandı. Yönetmen Osman Sınav, filmle, bölgede oynanan oyunlara dikkat çekmek istediklerini söylerken, başrol oyuncusu Kenan İmirzalıoğlu da "Bu filmimizde suikastı aydınlatabilirsek, açılımlarını gösterebilirsek çok mutlu olacağız" dedi.

Diyarbakır'da, 24 Ocak 2001 tarihinde, bomba ve uzun menzilli silahlarla düzenlenen saldırı sonucu, 5 polis memuruyla birlikte şehit olan Emniyet Müdürü Gaffar Okkan suikastını konu edinen ve adı 'Deli Yürek' olarak açıklanan filmin çekimleri start aldı. Yaklaşık 60 kişilik ekiple Diyarbakır'a gelen yönetmen Osman Sınav, Akçadağ Plaza'da çekimlere başladı. Film 45 gün içinde çekilecek.

Filmle soru soracağız

Filmin usta yönetmeni Osman Sınav, Diyarbakır Emniyet Müdürü Atilla Çınar'dan, suikastin tekrar canlandırılması için izin alındığını belirterek, "Bu film bir Güneydoğu hikayesi ve diziden tamamen bağımsızdır. Bu filmimizle, bölgede oynanan oyun üzerine soru sormaya çalışıyoruz. Filmi, burada yaşananların ve geçmişte yaşanmış olanların bundan sonra yaşanmaması için çekiyoruz. Rahmetli Gaffar Okkan'ın burada uyandırdığı bir duygu var. Bu bölgede 7'den 70'e her kesimden insanı biraraya getirip, devletin gülümseyen yüzünü sembolize eden bir ifadeyle, bölge insanını huzur ve barışa çekmiştir. Bu bölgedeki birlik ve beraberlik duygusunu istemeyen güçler tarafından kırılmak istenmiştir. Bunun nedenleri ve niçinleri üzerinde duracağız" dedi. Zeynep Tokuş'un da rol alacağı filmde başrolü canlandıracak olan oyuncusu Kenan İmirzalıoğlu ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki sosyal bir yarayı perdeye aktaran filmde oynadığı için çok mutlu olduğunu ifade ederek, "Rahmetli Gaffar Okkan burada çok derin bir iz bıraktı. Diyarbakır'da binlerce insan onun için ağladı. Bu filmimizde suikastı aydınlatabilirsek, açılımlarını gösterebilirsek çok mutlu olacağız" diye konuştu.

'Deli Yürek' dizisindeki 'Yusuf Miroğlu' tiplemesiyle gönüllerde taht kuran Kenan İmirzalıoğlu'nun başrol oynayacağı filmin konusu ise şöyle: Kenan İmirzalıoğlu, Emniyet Müdürü Gaffar Okkan'ın dostu olan asker arkadaşının düğünü için İstanbul'dan Diyarbakır'a gelir. Düğün akşamı arkadaşı, yasadışı Hizbullah örgütünün tetikçisi 'Hasan' tarafından öldürülür. İmirzalıoğlu, kendi yöntemiyle katili bulmaya çalışırken, o sırada Gaffar Okkan da suikaste uğrar. Suikast sahnesinin de canlandırılacağı filmde, Okkan suikastinin ardından polis kamerasıyla çekilen görüntüler de yer alacak.

------------------------------------------------------------------------------

Deli Yürek'e taze kan


Reyting rekorları kıran 'Deli Yürek' dizisinde yönetmen Osman Sınav'ın yazdığı 'Deli Yarim' türküsünü okuyan Zara, dizinin sinema filminde rol aldı.

Leyla'yı canlandıracak

'Deli Yürek 2' adlı albümde 'Deli Yarim'in yanısıra 'Yusuf'u Kaybettim' adlı parçaları da seslendiren Zara, başrol oyuncusu Kenan İmirzalıoğlu ile kamera karşısına geçecek.

Filmde, Yusuf Miroğlu'nun öldürülen arkadaşının eşi Leyla'yı canlandıracak olan Zara, çekimlere katılmak için Diyarbakır'a gitme hazırlıklarına başladı. Zara, setlerle ilk kez tanıştığı 'Eylül Fırtınası'ndan sonra yapılan film tekliflerini hep geri çevirdiğini belirterek şöyle konuştu:

'Televizyonda izlenme rekorları kıran dizinin başarılı yönetmeni Osman Sınav'ın teklifini duyunca seve seve kabul ettim. Önce yaktığı türküyü okumuştum, şimdi de onun senaryosunu yazdığı ve yönettiği filmde oynayacağım için çok mutluyum. Böylesine güzel, duygu dolu bir filmde rol almak beni çok sevindirdi.'

Yusuf İZEL

------------------------------------------------------------------------------

Kötü olmayı seviyor

‘‘Deli Yürek’’ dizisinin dokuz canlı kötü adamı Turgay Atacan, oyuncu Ali Sürmeli tarafından hayat buluyor. Uzun yıllardır tiyatro sanatçısı olan ama şöhreti bu diziyle yakalayan Sürmeli, kötü adam rollerinin bir oyuncuya çok daha fazla hareket olanağı sağladığını ve rolünü yaparken istediği şekilde değiştirebildiğini söylüyor. Ama gerçek hayatta asla böyle biri olmadığını vurgulayan oyuncu, sokaktaki insanların ona kötü adam gözüyle bakmalarından rahatsızlık duyduğunu da gizlemiyor. Ama insanların daha duyarlı olmaları halinde, kötü adam rollerini severek oynadığını da ekliyor...

------------------------------------------------------------------------------

Geçmişten gelen adalet


Canı pahasına bildiği yoldan şaşmayan adalet için ölümü göze alan Yusuf'u Türk izleyicisi sevdi. Senaristi onun için "Geçmişten gelen kahraman" diyor. Ve bu geleneği Hz. Hüseyin'e kadar dayandırıyor. Dizinin Taklitleri ise yapılmaya başlandı bile.

Türk insanının özel televizyonların çoğalmasıyla tanıştığı yerli diziler yeni bir dönüşüm safhası geçiriyor. İlk zamanlarda pembe dizi diye tanımlanan Amerikan ve Brezilya dizilerinin kopyaları kaplamıştı tüm özel TV'leri. Nur Sürer ve Haluk Kurdoğlu'nun başrollerini oynadıkları basın dünyasındaki ilişkileri anlatan dizi, Nilüfer Kurt'un oynadığı şu sıralarda yayınlanan Örümcek gibi diziler bu türden olarak değerlendiriliyordu. Fakat bu diziler rağbet görmedi. İnsanlar Türk toplum yapısına uymayan bu dizileri bir türlü tutmamıştı. Daha sonra şarkıcılar devreye girmişti. Ama oyunculukları o kadar eleştiriliyordu ki aralarına serpiştirilen Yeşilçam emektarları dahi dizileri kurtarmaya yetmemişti. Yukarıda bahsedilen diziler halen vazgeçilmese de ilk çıktıkları zamanki popülariteden çok uzak tablo çiziyorlar. Bu konuda en büyük başarıyı ise Show TV'de yayınlanan Deli Yürek yakaladı.

Devlet, mafya, Yusuf

Dizi devlet mafya ilişkileri arasında sıkışmış, adalet duygusunu hayatının merkezi yapmış genç bir adamın maceralarını anlatıyordu. Susurluk olayına yaptığı göndermelerle ve senaryosuyla dikkat çeken dizi arka planında işlediği Türk aile yapısına uygun insan ilişkileriyle de beğeni kazanmıştı. Dizinin hemen örnekleri yapılmaya başlandı şimdilik ilk örnek başrollerini Kenan Kalav ve popçu Alişan'ın oynadığı Kurtkapanı adlı dizi. Dizilerin yapılmasının ve rağbet görmesinin tarihlerinin Susurluk ve çetecilik gibi kavramların ortaya çıkmasından sonrasına rastlaması ise olayın bir başka ilginç tarafı. Bu durum dizi de olsa gerçekçilik ve toplum yapısına uygunluğun gerekliliğinin bir kez daha kanıtlanması olarak değerlendiriliyor.

Güvenç AYAR

İstanbul ZAMAN

Deli Yürek'in senaristi Ömer Lütfi Mete: 'Kuşçu, modern zamanın bilgesi'

Dizideki Kuşçu'ya modern zamanın bilgesi diyebiliriz. Aslında ben tamamıyla iyi veya tamamıyla kötü insan olabileceğine inanmıyorum. Dizide Kenan İmirzalıoğlu'nun canlandırdığı karakterin köklerini ise ta eski devirlerde Hazreti Ali'nin ikame etmeye çalıştığı adalet duygusunda daha sonra da Hazreti Hüseyin'in şu davranışında arayabiliriz. 'Kufe halkı Yezid'e biat etmek istememiş bu yüzden Hazreti Hüseyin'i biat etmek üzere Kufe'ye davet etmiştir. bu davete icabet etmek isteyen Hazreti Hüseyin'i yakın çevresi uyarmış ve bu halkın Hz. Ali'ye dahi ihanet ettiğini anlatmıştır. Bunun üzerine Hazreti Hüseyin şu cevabı vermiştir 'Eğer bütün halkın ve ileri gelenlerinin düşünceleri bana yazılanların etrafında birleşiyorsa yakında size gelirim. Yemin ederim ki halife Kur' an'la amel eden adaletten ayrılmayan hak dinini yaşayan bi kimseden başkası olamaz'. Bu sözlerle Hazreti Hüseyin adalet uğruna canını hiçe saymıştır. Bu düşünce daha sonra Dadaloğlu ve Karacaoğlan tarafından da bayraklaştırılarak günümüze ulaşmıştır. Deli Yürek'in Yusuf'u da adaletsizlik karşısında kendi hayatını hiçe sayıyor.

------------------------------------------------------------------------------


Türkiye' nin En Büyük Deli Yürek Sitesi ==>deliyurekefsanesi.tripod.com<==

deli.yurek.efsanesi@hotmail.com